Kviddevitt

Gott folk, jag finns numera på twitter där jag tänkte kvittra om korta, fyndiga, lagom ironiska, aktuella, smarta, roliga och snärtiga saker som sedan andra kan sprida vidare. Några har redan börjat följa mig (Expressen var en av de första, ni ser, jag är hot stuff) och resten av mina fans där ute får gärna hänga på. Gå bara in på twitter.com/ELundkvist och klicka på Follow.

Ligger dock i lä jämfört med Mikael Renberg, hockeykommentatorn, han har över tusen pers som följer honom. Själv följer han en enda person. Och inte en enda tweet har han själv publicerat… #mysterium

Förresten, läs gärna min insändare om djurplågeri som jag fick in i UNT häromdagen. Har fått två nya facebookvänner på grund av den :) Den går ut på att jag tycker det är på tok för låga straff som utdöms för väldigt grymma handlingar när det gäller djurplågeri. Visserligen har det presenterats en djurskyddsutredning nyligen men den fokuserar på djurskyddslagen och inte på lagstiftningen kring brottet djurplågeri vilket gör att jag vill belysa frågan. Fler får gärna göra det. Djuren behöver verkligen alla sina vänner.

Det här inlägget postades i Personligt. Bokmärk permalänken.

Lämna en kommentar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

You are commenting using your Twitter account. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

You are commenting using your Facebook account. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s